Арсенал слави Артета Центури победом од 2-1 против Фулама

Била је то трибина, старомодна завршница, са Арсеналом који је испитивао и боцкао у потрази за касним, преко потребним победником. Стадион Емиратес урлао је у знак подршке. Два пута је замена Еди Нкетија пуштена у шеснаестерац, два пута број четрнаест није успео да пронађе мрежу, али притисак Арсенала је био све већи, црвени дресови су сипали напред. Држећи се до краја живота, Фулам је био мршав.

Али није било заустављања Арсенала, чак и ако је Фуламов пораз на крају сам себи нанео. Био је то беспрекорни Лено, бивши Арсенал, који је коначно попустио, махнувши лоптом. Габријел, крив за изједначење Александра Митровића, узео је победника у 85. минуту једноставним убацивањем, 2-1.

Био је то лош гол, али у тим последњим минутима меча владао је чудан стари, допадљиви хаос у Арсеналу. Време за повреде је било као и цело друго полувреме. Габријел је јурнуо напред, сукобивши се са Бобијем Декордовом-Ридом, замало се повредио. Тренер Микел Артета појачао је одбрану Робом Холдингом и Такехиром Томијасуом. Мартинели се згрчио. Ипак, стадион је поскакивао, навијачи су прихватили још три бода. ПА је свирао 'Текуила би Тхе Цхампс' да прослави.

Понекад је било напорно, али Арсенал је заиста имао много тога да слави: после четири меча и четири победе, Арсенал остаје непоражен и на врху лиге. Није било бољег начина да Артета прослави век мечева у Премијер лиги као тренер, велику прекретницу коју су достигла само три шпанска тренера – Пеп Гвардиола, Рафаел Бенитез и Роберто Мартинез. Била је то његова 53. победа, само једна мање од Арсена Венгера у његових првих 100 мечева.

Овај Арсенал је веома сличан Артетином лику. Прошлог лета Арсенал је потрошио више од свих осталих клубова, плативши 140 милиона фунти да доведе Бена Вајта, Арона Ремсдејла, Мартина Одегаарда, Томијасуа, Алберта Самбија Локонгу и Нуна Тавареса у северни Лондон. У последњем прозору, лондонски клуб је потрошио 119,75 милиона фунти на Габријела Жезуса, Александра Зинченка, Фабија Вијеиру, Мета Тарнера и бразилског младића Маркињоса.

Ова знатна потрошња је омогућила Артети да изгради тим који коначно изгледа конкурентно. Шпанац је био без Зинченка и Томаса Партија против ривала из града. Лечили су угануће левог колена и повреду десне бутине, али то није било важно, чак ни када је апсолутно неопростива грешка дефанзивца Габријела омогућила Митровићу да доведе Фулам у вођство у 56. минуту. Био је најглупљи од голова примити у преспором покушају да се одигра са леђа.

Али Арсенал је одговорио за неколико минута, Одегаард је изједначио са одбијеног покушаја. Поново је Норвежанин био од велике вредности за лондонски клуб. Одегаард је често био на правом месту у право време, наставак његовог звезданог капацитета да ствара прилике за тим. Од његовог доласка из Реал Мадрида, прво на позајмици, утицај Норвежанина је неоспоран. Са 23 године и као нови капитен клуба, био је можда најупечатљивији играч Арсенала против Фулама, више него што је потписао Габријела Жезуса, који није успео да дода два гола и три асистенције.

Уместо тога, његов колега Бразилац и имењак прешао је од нуле до хероја, зграбивши Арсеналу секунду и закључио одличну повратничку победу. Било је карактера и смирености, чак и у тим махнитим последњим минутама. Артета је скакала около са великим осмехом. Северни Лондон је био у режиму забаве. Ово би могао да буде почетак специјалне сезоне за Арсенал.