Бајерн из Минхена је победио Франкфурт са 6-1 додатно подцртавајући своју доминацију у Бундеслиги

Био је то савршен почетак за Бундеслигашку кампању Бајерна из Минхена 2022/23. Рекордмајстер је победио победника Лиге Европе Ајнтрахт из Франкфурта са 6-1 у распроданој Дојче банк арени. Али док је Бајернова кампања одлично почела, Бундеслига је поново изазвана дебатом о њеној конкурентности.

Доминација Бајерна је, у ствари, била очигледна већ неколико минута након утакмице. У року од пет минута, Џошуа Кимих је отворио гол сјајним слободним ударцем који је, према АВС статистици, имао само 4% вероватноће да ће постићи погодак.

Тај циљ је поставио сцену за пораз. Бењамин Павард (11'), Садио Мане (29'), Јамал Мусиала (35') и Серге Гнабри (43') додали су Бајернову предност од 5-0 на полувремену. Друго полувреме је било бесмислено, омогућило је главном тренеру Џулијану Нагелсману да дебитује веома популарном таленту Матхис Тел за последње минуте утакмице.

Мусиала (83'), у међувремену, додао је још један, додатно подвлачећи његов статус најтоплијег изгледа у европском фудбалу. Једини гол Франкфурта који је постигао нови потписник Рандал Коло Муани (64') замало је изгубљен у буци.

„Одиграли смо невероватну утакмицу са пуно енергије“, рекао је Нагелсман после утакмице. „Било је много паралела са утакмицом Лајпцига. Момци су срећни. Победе никада нису нормалност, увек је нешто посебно чак и ако сте освојили много. Сви су гладни још, и надам се да ће тако и остати.”

Бајерн је такође доминирао у првих 45 минута против Лајпцига у ДФЛ Суперкупу прошле суботе. Лајпциг је скоро успео да се врати у тој утакмици, али није успео у последњих пет минута да изједначи.

Резултат на полувремену у Лајпцигу, као и данашњи резултат, биће додатни разлог за критике које доводе у питање конкурентност Бундеслиге. Заиста, упркос или можда због одласка Роберта Левандовског, Бајерн ове сезоне изгледа незаустављиво.

Пет различитих стрелаца дало је првих пет голова, а само Мусиала два пута. Напад са Гнабријем и новим потписом Манеа ућуткали су оне који су мислили да пољски нападач не може бити замењен. Ако ништа друго, Рекордмајстер сада изгледа опасније и саставио је екипу која ће се борити за Лигу шампиона, при чему је титула у Бундеслиги готово секундарне природе.

"То је била потпуно заслужена победа за Бајерн", рекао је главни тренер Ајнтрахта из Франкфурта Оливер Гласнер после утакмице. „Изгубили смо главе после два брза примљена гола. Бајерн је у потпуности искористио простор који смо им дали. Просто смо били одушевљени њиховим темпом. Сада имамо прилику да прођемо боље против Реал Мадрида у среду.

Они који верују да ће Бајернов фокус на Лигу шампиона омогућити другим клубовима да освоје титулу мораће поново да размисле. Рекордмајстер је заузео сваку удвостручену улогу—у ствари, такви као што су Лерој Сане и Кингсли Коман тренутно не би ушли у почетни КСИ.

Међутим, та доминација има и другу страну. Бундеслига је напорно радила на више међународног признања. Генерални директор Бајерна Оливер Кан и члан извршног одбора Андреас Јунг позвали су друге немачке клубове последњих недеља да оду у иностранство како би помогли у продаји лиге.

Заиста, Ајнтрахт из Франкфурта (у Јапан), ВфБ Штутгарт и 1.ФК Келн (обојица ће играти пријатељску утакмицу у Остину у Тексасу) већ су најавили турнеје за паузу Светског првенства у новембру.

Одлазак у иностранство је једна ствар; убеђивање људи да је лига конкурентна је друго; на крају крајева, Бајерн који је разбио Франкфурт са 6-1 на отварању је ужасан за оптику — један поглед на фудбалски Твитер у Сједињеним Државама у петак увече је све што треба да знате о борбама Бундеслиге да се прода као производ.

Можда је отварање сезоне у Бајерну била ужасна идеја, ретроспективно, и то је још један подсетник на доминацију клуба и јаз над остатком лиге. Један меч који би имао више смисла био би Дортмунд против Леверкузена, који обећава да ће бити спектакл у суботу увече.

Та два тима ће бити забавно гледати, али након Бајернове доминације у петак, колико ће се осим тврдокорних навијача Бундеслиге укључити, посебно када се Премијер лига отвара истог викенда?

Manuel Veth je domaćin Бундеслига Гегенпрессинг Подцаст и Ареа Манагер УСА у Трансфер market. Такође је објављиван у Гардијану, Невсвеек-у, Ховлеру, Про Соццер УСА и неколико других медија. Пратите га на Твитеру: @МануелВетх