Бундеслига завршена у драми док Лајпциг стиже до Лиге шампиона и Штутгарт опстаје

Драма у Штутгарту, драма у Дортмунду, драма у Билефелду и драма у Леверкузену. Последњи меч Бундеслиге пружио је много прича како на врху тако и на дну табеле.

СЦ Фрајбург и РБ Лајпциг су били у директној конкуренцији за коначно место у Лиги шампиона на самом врху. Два бода размака, два клуба, који ће се такође суочити у финалу ДФБ Покала следећег викенда, покушавали су да освоје четврто и последње место у Лиги шампиона.

На папиру се чинило да је ситуација једноставна. Лајпцигу је био потребан само бод против Арминије Билефелд која је већ испала. Фрајбург је, заузврат, морао да победи Бајер Леверкузен са траженим звездама Патриком Шиком и Мусом Дијабијем.

Шик је обезбедио вођство Леверкузену у 54. минуту када се одлепио и пронашао саиграча Лукаса Аларија за вођство. Билефелд и Лајпциг су у том тренутку и даље били нерешени на 0-0. Утакмица се полако приближавала неизбежном завршетку све до 70. минута када је Јани Сера довео Арминију у вођство над Лајпцигом.

Одједном се зачуо жамор широм Баи Арене у Леверкузену. „Наравно, били смо свесни шта се дешава у другој утакмици“, рекао је после утакмице везиста Фрајбурга Винћенцо Грифо. Потом је у 88. минуту Фрајбург изједначио ниоткуда када је погодио Јаник Хаберер.

Међу навијачима Фрајбурга сада је зачула гужва у БаиАрени. Да ли би мали Фрајбург могао да савлада шансе и први пут у историји стигне до Лиге шампиона? На крају, одговор је био не; Лајпциг је изједначио у 93. минуту захваљујући голу Вилија Орбана. Али Брајсгау Бразилац није био свестан резултата у тој фази.

"Нисмо знали да је Лајпциг изједначио", рекао је тренер Фрајбурга Кристијан Штрајх после утакмице. И с тим у виду, Фрајбург је све убацио у петерац Леверкузена, укључујући и голмана Марка Флекена. Леверкузен је добро искористио празну мрежу, а Екекуиел Палациос је погодио са средине линије и ставио игру у кревет.

Упркос фантастичној сезони, разочарење је било приметно на Штрајховом лицу после утакмице. „Било је тешко после изједначења јер смо ушли алл ин“, рекао је Штрајх. Упркос разочарењу, тренер је одмах истакао позитивне стране. „Завршили смо шести! Велики комплимент тиму; дали су све од себе и одиграли константну сезону.”

Фрајбург, наравно, још увек има шансу за сребрни прибор када се следећег викенда суочи са Лајпцигом на Покалу. Ниједна страна није победила у такмичењу, а неки су меч претворили у а сукоб култура између традиционалног малог клуба (Фреибург) и клуба предвођеног инвеститором (РБ Лајпциг).

Док Лајпциг и Фрајбург имају још један меч, Херта из Берлина ће имати још две утакмице ове сезоне. Херта је ушла у меч 34 са два бода више од 16. ВфБ Штутгарта изнад линије за испадање у плеј-офу.

И најдуже у суботу се чинило да ће ту остати. Херта је рано повела против летаргичне Борусије из Дортмунда у 18. минуту када је Исхак Белфодил постигао гол. Штутгарт је у међувремену одиграо нерешено 1-1 од стране екипе Келна која се још увек бори за место у Лиги Европе.

За разлику од Фрајбурга и Лајпцига, касна драма овде би довела до промене позиција. У Дортмунду је будућа звезда Ман Ситија Ерлинг Халанд изједначио црно-жутим, а потом млади Јусуфа Мукоко на 2-1 за БВБ
VB
у 84. минуту.

У том тренутку, Штутгарт је још увек био на путу до плеј-офа за испадање. Као што је то био случај у Леверкузену са Фрајбургом, Швабени су све бацили у Келнову кутију и за разлику од Фрајбурга, били би награђени.

У 92. минуту, Ватару Ендо је погодио другог Штутгарта и обезбедио три бода која би им гарантовала сигурност. Уследиле су драматичне сцене са америчким тренером Штутгарта Пелегрином Матарацом који је јурио преко целог терена у слављу, навијачи нису могли да се суздрже, а играчи су били на барикадама.

Додато је још шест минута, али резултат је остао, пославши Херту у плеј-оф против онога ко у недељу заврши трећи у 2. Бундеслиги. "То је био чисти занос, диван тренутак, невероватан", рекао је Матарацо после утакмице. „Тако сам срећан због дечака. Не заборављате тренутке као што је данас.”

Manuel Veth je domaćin Бундеслига Гегенпрессинг Подцаст и Ареа Манагер УСА у Трансфер market. Такође је објављиван у Гардијану, Невсвеек-у, Ховлеру, Про Соццер УСА и неколико других медија. Пратите га на Твитеру: @МануелВетх

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/мануелветх/2022/05/15/бундеслига-ендс-ин-драма-ас-леипзиг-реацх-тхе-цхампионс-леагуе-анд-стуттгарт-сурвиве/