Цинциннати Бенгалс игра у 4. утакмици за титулу АФЦ у недељу, очекује прву победу у Супербоулу

Синсинати Бенгалси су у необичној ситуацији.

Тим ће се у недељу, другу годину заредом, суочити са Канзас Сити Чифсима у утакмици АФЦ шампионата. Ово је тек четврти пут у историји франшизе да Бенгалси играју у утакмици за титулу на конференцији. Освојили су претходна три наступа у овом колу и пласирали се у Супер Бовл, где су сваки пут изгубили.

Ипак, током већег дела историје франшизе, Бенгалси су били међу најмање успешним франшизама лиге.

До прошлог јануара нису победили у плеј-офу 31 годину, губљење седам утакмица Вилд Цард рунда током тог периода, укључујући пет узастопних од 2011. до 2015. И осим три сезоне у којима су наступали на Супербоулу, имају само једну победу у плеј-офу. То се догодило 6. јануара 1991. када су Бенгалси победили Хјустон Оилерсе, 41-14, у игри Вилд Цард, док је квотербек Боомер Есиасон бацио два тачдаун додавања и трчао за још један.

Следеће недеље су изгубили, 20-10, од ​​Лос Анђелес Рејдерса, што је почетак суше победе у плеј-офу која се неће завршити до 15. јануара 2022.

Сада, са квотербеком Џоом Бароом на челу, Бенгалси по први пут играју узастопне утакмице за титулу у АФЦ-у. Синсинати је аутсајдер против Чифса и игра у тешком окружењу на путу, али Бенгалси су победили Чифсе у последња три меча, од којих су све одлучивала три бода, укључујући победу од 27-24 4. децембра у Синсинатију.

Ево погледа на остала три наступа Бенгалса за титулу у АФЦ-у:

10. јануар 1981. – Бенгалси су победили Сан Дијего Чарџерс, 27-7, у Синсинатију

Бенгалси су ушли у сезону 1981. завршивши на последњем месту у својој дивизији три узастопне сезоне. И само три пута су ушли у плеј-оф, сваки пут су губили у првом колу.

Ипак, Синсинати је имао преломну сезону, резултатом 12-4, освојио је АФЦ Централ и освојио 1. носиоце конференције у плеј-офу. Бенгалци су отворили постсезону са 28-21 победа над Бафало Билсима док је квотербек Кен Андерсон у четвртој четвртини бацио победнички тачдаун почетнику Крису Колинсворту, који је сада водећи аналитичар НБЦ-ја.

Следећег викенда, Бенгалси су победили Чарџерсе са 20 поена разлике познат као „Здела замрзивача” због хладних услова: умерених био -9 степени, док је ветар био -59 степени. Андерсон је убацио за два тачдауна, док је одбрана под притиском Квотербек Цхаргерс Алл-Про Дан Фоутс, који је имао 15-од-28 за један тоуцхдовн и два пресретања и два пута је отпуштен.

У Супербоулу 24. јануара у Детроиту, Бенгалси изгубљен, 26-21, за Сан Францисцо 49ерс, који су освојили своју прву титулу. Квотербек Сан Франциска Џо Монтана је проглашен за најкориснијег играча утакмице након што је постигао 14-од-22 за 157 јарди и тачдауна и јурио за још један тачдаун.

8. јануар 1989. – Бенгалси су победили Бафало Билсе, 21-10, у Синсинатију

Бенгалци су освојили своју дивизију и ушли у плеј-оф као 1. носилац АФЦ-а са резултатом 12-4. Они had (имао) највећа разлика у поенима (119 поена) у лиги и просечно најбољи у НФЛ-у 28 поена по утакмици.

Након што се опростио, Синсинати је отворио плеј-оф у новогодишњој ноћи против Сијетл Сихокса, шампиона АФЦ Запада. На полувремену су Бенгалци били напред, 21-0, на три брза тачдауна. Сихокси су затим постигли два тачдауна у четвртој четвртини и постигли резултат од 21-13 и вратили лопту за око два минута до краја, али нису постигли гол.

Утакмица за титулу АФЦ-а укључивала је два прва носиоца и реванш меч регуларног дела сезоне у којем су Бенгалси савладали Билсе са 35-21 на свом терену 27. новембра. Бенгалси победио поново у плеј-офу пошто су истрчали лопту 50 пута за 175 јарди и два тачдауна и имали предност од 39:29 до 20:31 у времену поседа. Квотербек Билса Џим Кели је бацио три пресретања и извршио само 14 од 30 додавања.

Супербоул је био реванш утакмице седам година раније и имао је исти исход. Овога пута победили су 49ерси. 20-16, што је кулминирало додавањем Монтане са 10 јарди у додир до Џона Тејлора за 34 секунде до краја. То је било рангирана као 21. најбоља игра у историји НФЛ-а и била је срцеломац за Бенгалсе, који су били испред упркос томе што је Есијасон извршио само 11 од 25 додавања и убацио пресретање.

30. јануар 2022. – Бенгалси су победили Чифсе резултатом 27-24 у продужетку у Канзас Ситију

Бенгалси су били један од тимова изненађења прошле године. Завршили су на последњем месту у дивизији три узастопне године и нису се пласирали у плеј-оф од 2015.

Ипак, Синсинати је победио у три од последње четири утакмице регуларне сезоне, освојио АФЦ Север и ушао у плеј-оф као 4. носилац. Они победио вајлд карта, 26-19, над Лас Вегас Рејдерсима, њихова прва победа у плејофу од јануара 1991. Следеће недеље, Бенгалси су отпутовали у Тенеси и Поражен 1. носилац Титана, 19-16, пошто је играч Еван МцПхерсон постигао погодак са 52 јарде када је време истекло.

Бенгалси су поново отпутовали на утакмицу за титулу АФЦ-а. Чифси су били 2. носилац и фаворит, пошто су четврту сезону заредом играли у конференцијском шампионату.

На полувремену су Чифси водили 21-10, иако је утакмица била далеко од краја. Бенгалци су постигли следећих 14 поена, укључујући Мекферсонов филд гол са 52 јарде који је донео Синсинатију вођство од 24-21 са само више од шест минута до краја.

У следећој вожњи, Квотербек Чифса Патрик Махомес је завршио пет узастопних додавања, укључујући двојарду до тесног Тревиса Келса који је донео Канзас Ситију први и гол на линији од 5 јарди са 1:30 до краја. Али на трећој ниже са линије 9 јарди, Махомес је отпуштен и петљао, али се Канзас Сити опоравио на линији 26 јарди.

Чифси су се затим окренули ка шутирачу Харисону Буткеру, који је постигао гол са 44 јарде када је истекло време да би се утакмица послала у продужетке. Канзас Сити је победио у бацању новчића и стекао први посед у продужетку, али Чифси су отишли ​​са три и аут. У следећем поседу, Мекферсон је поново успео да постигне погодак са 31 јарду и слање Бенгалс до свог првог Супер Боула у 33 године.

Као што су Бенгалси урадили на Супербоулу јануара 1989. године, повели су у другом полувремену. Синсинати је водио Лос Анђелес Ремсе са 20-13 на Мекферсонов гол из игре са 10:15 до краја треће четвртине. Али опет нису постигли гол и изгубљен, 23-20, када је квотербек Рамса Маттхев Стаффорд бацио 1-иард тоуцхдовн пас до Цоопера Куппа за 1:25. Куп је имао осам хватања за 92 јарде и два тачдауна и проглашен је за најкориснијег играча Супербоула.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/тимцасеи/2023/01/25/цинциннати-бенгалс-плаиинг-ин-4тх-афц-титле-гаме-он-сундаи-еиеинг-фирст-супер-бовл- победа/