Костарика потопи Нови Зеланд да би се квалификовала за Светско првенство

Имали су већину поседа и већину прилика. Имали су чак и лопту у задњем делу мреже након инстинктивног финиширања из близине талисманског нападача Криса Вуда, али судија Абдула Хасан Мохамед је одбацио гол због прекршаја Метјуа Гарбета.

Сви белци са Новог Зеланда били су самоуверени и продорни, али је фудбал на елитном нивоу често пун и неопростив. Тимови побеђују и губе мечеве за трен ока. После само три минута, ветерански нападач Џоел Кембел, који је некада играо Арсенал, темпирао је свој трк до савршенства да би се повезао ниским центаршутом тинејџера Џевисона Бенета и вратио лопту кући, 1-0.

Био је то први и последњи напад Костарике у првом полувремену. Тицоси су започели из снова. Били су на 87 минута од освајања последње карте за Светско првенство. Нови Зеланд је остао присебан, искористивши оклевање у одбрани Костарике да створи опасност и низ шанси после петнаест минута. Са голустима у његовој милости, Алекс Грив је требало да прође боље. У 36. минуту Нови Зеланд је тражио једанаестерац због гурања на Вуда, али га судија није имао.

На полувремену, Костарика је извршила измене, доводећи Кендала Вастона, 34, и Брајана Руиза, 36, као и Карлоса Мартинеза. Тикоси су стари тим, али су квалификације за Конкакаф завршили са деветнаест бодова из последњих седам мечева и тако заузели Панаму на четврто место. Ветерани су након паузе показали своје искуство и вођење игре. Упоран, Руиз је дао неки подстицај напред. Отварао се простор за Костарику док је Нови Зеланд кренуо у потрагу за изједначењем.

Тај нивелир никада није стигао. Уместо тога, Коста Барбарус је искључен због лошег искора, вадио је Калву скочни зглоб. Овог пута Нови Зеланд је могао мало да се жали, али на 22 минута до краја, сви бели су јурили утакмицу, гол и губитак играча. Било је тешко за Алл Вхитес, младу и збијену групу која је напредовала под вођством тренера Денија Хејја. Наставили су да се боре, чинећи бројчани недостатак неважним, али након што су одиграли један од својих најбољих мечева до сада, остали су празних руку.

„Представа је била феноменална“, рекао је Хеј у кратком интервјуу, признајући да његовом тиму недостаје завршни додир. „Очигледно је било тако разочаравајуће примити гол, али реакција играча након тога била је невероватна. Потпуно смо доминирали утакмицом. Били смо сензационални. Чак и са десеторо људи, доминирамо тимом који сада иде на Светско првенство. Начин на који смо примили гол ће нас још дуго болети.”

Док су стадионом одјекнули узвици 'Тикос', Костарика је постала 32. и последњи финалиста Светског првенства. Тикоси комплетирају поставу за Светско првенство, сврставајући се у Групу Е заједно са Шпанијом, Немачком и Јапаном. У првој утакмици 23. новембра, Костариканци ће играти са Шпанијом, два дана након што су Сенегал и Холандија започели Светско првенство.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/саминдракунти/2022/06/14/цоста-рица-синкс-нев-зеаланд-то-куалифи-фор-ворлд-цуп/