Рани голови у финалу Светског првенства могли би бити више проклетство него благослов

Како се Свјетско првенство у Катару 2022. приближава нокаут фази, први гол је важнији него икад. Истраживање је показало да постизање првог гола даје тимовима више од 80% шансе за победу у нокаут мечевима Светског првенства, са једним великим изузетком.

Када је Киеран Триппиер постигао гол из слободног ударца у 5. минуту у полуфиналу Светског првенства против Хрватске 2018. године, навијачи Енглеске су можда помислили да су једном ногом у финалу.

А неколико година касније, 2021., Енглез Лук Шо држао је лопту у мрежи у финалу УЕФА Еура 2020. пре него што су неки навијачи уопште стигли на своја места.

Али у оба та наврата Енглеска је била на страни губитника.

Неки би ово могли назвати „типичном Енглеском“, али у ствари, постизање голова веома рано у кључним утакмицама понекад може бити више проклетство него благослов.

Ово се посебно односи на финале Светског првенства.

Шведска фирма за спортска видео решења Спиидео, која ради са шпанском и хрватском репрезентацијом, удружила се са стручњаком за статистику Универзитета у Оксфорду Метјуом Пеном како би испитала како време првог гола утиче на шансе тимова за победу.

Открили су да први погодак у нокаут мечу на Светском првенству даје тиму 82% шансе за победу. Када се погледају времена првих голова, подаци су показали да постизање првог гола између 75. и 90. минута даје 97% шансе за победу. Ако се први гол постигне у првих 15 минута игре, то пада на 77% шансе за победу јер противник има више времена да се врати у игру.

Ово сугерише да, што није изненађујуће, први гол даје тимовима најбоље шансе да победе у нокаут мечу на Светском првенству.

Али када је у питању финале Светског првенства, врло рани голови углавном не воде до победе.

Пен каже да је од осам финала Светског првенства у којима је први гол постигнут у првих 15 минута, шест од осам тимова који су први постигли гол изгубило је меч.

Последњи пут се то догодило 2006. године када је Зинедин Зидан довео Француску у вођство са беле тачке у седмом минуту пре него што је Марко Матераци изједначио у 19. минуту. Италија је у финалу победила извођењем једанаестераца.

Страна која је евентуално поражена такође је повела у првих 15 минута финала на светским првенствима 1974, 1962, 1958. и 1954. године, као и 1966. када је Западна Немачка постигла гол у 12. минуту пре него што се Енглеска вратила и победила са 4- 2 у продужецима.

Пенн каже да „ово сугерише да постизање раног гола можда неће бити толико корисно у финалу Светског првенства“ и да би могло бити чак „психолошки неповољно“.

У многим од тих финала, тим који је примио почетни гол успео је да брзо дође до изједначења. Енглеска је била изједначена после 18 минута 1966. године, а рано вођство Холандије 1974. поништила је Западна Немачка после 25 минута. 1954. Мађарска је заправо успела да води 2-0 после осам минута само да би Западна Немачка изједначила резултат за 18 минута пре него што је на крају победила са 3-2.

Потпредседник за производе у Спиидеу, Фредрик Адемар каже да рано постизање голова „често може довести до већег притиска и промене замаха игре“, и да иако у смислу вероватноће, повећава ваше шансе за победу, тимови „морају да буду обоје тактички и ментално припремљен за ове тренутке” како би се осигурало да се рано вођство претвори у победу.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/стевеприце/2022/12/02/еарли-гоалс-ин-тхе-ворлд-цуп-финал-цоулд-бе-море-оф-а-цурсе-тхан- благослов/