Жене Енглеске улазе у историју јер Келиин гол у продужецима гарантује славу на Еуру

Голом Клои Кели у продужецима Енглеска је победила Немачку са 2-1 и освојила Евро 2022 на сензационалан начин на препуном стадиону Вембли.

Пред рекордном публиком од 87,192 гледалаца, Келијев победник у 110. минуту обезбедио је Енглеској први велики међународни успех ове земље откако је мушки тим освојио Светско првенство 1966. године.

„Ово је најпоноснији дан у мом животу“, рекао је капитен Ли Вилијамсон након подизања трофеја. „Наслеђе овог турнира је промена у друштву. Окупили смо све и имамо људе на утакмицама. Желимо да људи долазе на ВСЛ утакмице, али наслеђе овог тима су победници, и то је почетак путовања.”

У финалу за векове, Ела Тун је избацила Лавице у вођство одличним лобом одмах након истека сата након првог полувремена без голова, али забавног.

Сјајан пас Кеире Волш је поставио њену саиграчицу, завивши лопту око немачке одбране и на Тоонеов пут. Она је уочила голмана Мерлеа Фрохмса са своје линије и кренула ка лобу, одбацивши лопту поред немачког штопера и послала Вембли у одушевљење.

Али осмострука шампионка Немачке — која је изгубила свог најбољег стрелца Александру Поп због повреде неколико минута пре почетка утакмице – није требало дуго да изостане јер је Лина Магул изједначила у 79. минуту. Сидни Ломан је пронашао Табеа Васмута унутар шеснаестерца, а центаршут овог последњег је окренуо ка кући од стране везисте.

Први део продужетака био је тежак, ниједна страна није желела да направи грешку, али је Енглеска направила продор са 10 минута игре. Немачка није успела да извуче угао, а Кели се сопствени ударац вратио на ноге унутар шеснаестерца. Поново је била ту да преокрене Фромса и освоји први велики трофеј Енглеске.

Био је то напоран почетак пред рекордном публиком на Вемблију, али Енглеска је почела сјајније. За четири минута, Френ Кирби је убацио центаршут, дочекала га је Елен Вајт, али је њен ударац главом био право у Фромса.

Немачка је најбољу шансу на полувремену имала у 25. минуту. Џорџија Стенвеј је нехотице климнула главом у угао Немачке, док су Лавице успеле да одбију, пре него што је Мери Ерпс скочила на изгубљену лопту.

Енглеска је могла да поведе непосредно пре паузе. Бетх Меад је издвојила Вајта у средини, али је нападач био нагнут док га је ударила, шаљући лопту изнад пречке.

Немачка је требало да поведе пет минута после паузе. Магул је убацила лопту тик поред стативе након што је нашла мало простора, пре него што је Тооне испалила Енглеску испред нешто после сат времена.

Екипа Мартине Восс-Тецкленбург је ускоро требало да изједначи. Магул је поново ударила да тестира Енглеску, али је њен напор у карлингу могао да пронађе само стативу. Ерпс је тада била ту да постигне скок, али није могла да спречи Магул да изједначи са 11 минута игре.

Био је то класичан продужетак - ниједна страна није хтела ништа да ода. Мучно извођење једанаестераца против Немаца је изгледало као да је на видику.

Али онда је Кели – са само 24 године – успео да доведе до победника и пошаље Вембли у овердриве, а Енглеска је гледала утакмицу како би уписала своја имена у историју.

Вигман: Била је то борбена игра, али кога брига?

Менаџер Енглеске Сарина Вигман рекла је за ББЦ:

„Освојили смо пехар. Просто је невероватно. Не сећам се ни шта си ме питао! Не знам шта се дешава!

О томе шта овај тим чини тако отпорним: „Имате ли пола сата? Ако заиста желите да будете бољи сваки дан, то је оно што треба да урадите.

„Играчи су желели да то урадимо заједно и договорили смо се око неколико ствари у вези са понашањем, и то нису биле само речи.

„Живели смо то и ово је резултат. Са Немачком је било тако тесно, и била је помало борбена игра, али кога брига? Ми смо шампиони Европе.

„Рекао сам играчима да нам је потребно још пет минута јер смо већ срушили две баријере против Шпаније и морали смо то да поновимо 15 минута.

„Немам никакве тајне. Само ми треба мало времена да схватим шта се дешава. Трофеј је прилично тежак - знао бих!

Мид осваја Златну копачку и играч турнира

Иако Мид није постигла гол у финалу Вемблија, додала је два лична признања свом кабинету, освојивши Златну копачку и играча турнира.

Крило је било изједначено са Александром Поп са шест голова до финала, али капитен Немачке се повредио на загревању, видевши да је Мид преузео признање пошто је забележио пет асистенција током турнира. Попп није имала ништа са своје стране.

Алессиа Руссо је такође завршила на трећем месту са четири гола — укључујући и ону запањујућу утакмицу против Шведске о којој ће се причати годинама које долазе.

Мид је такође проглашена играчем турнира од стране изабраног панела УЕФА, што је означило запањујући преокрет након њеног изостављања из олимпијског тима Велике Британије пре само годину дана.

„Не могу да верујем, понекад те фудбал спусти, али повратак је најбољи начин и то смо урадили“, рекла је она.

„Остао сам без речи, не могу све да прихватим, још увек сам у шоку. Не могу да верујем да смо победили, једноставно не могу, то је лудо. Тако сам, тако поносан на овај тим. Волим овај тим и волим ову земљу.”

Немица Лена Обердорф такође је однела трофеј Младе играчице турнира, пошто је са само 2022 година имала пробој на Евро 20.

Реакција на победу Лавица

Краљица: „Најтоплије честитке, и моје породице, свима вама на освајању Европског првенства у фудбалу за жене. То је значајно достигнуће за цео тим, укључујући и ваше помоћно особље. Шампионати и ваш наступ на њима су с правом добили похвале. Међутим, ваш успех далеко превазилази трофеј који сте тако заслужено зарадили. Сви сте дали пример који ће бити инспирација за девојке и жене данас, и за будуће генерације. Надам се да ћете бити поносни на утицај који сте имали на свој спорт као што сте данас поносни на резултате.”

Вос-Тецкленбург: Енглеска је заслужени шампион

Селектор Немачке Мартина Фос Текленбург:

„Хајде да направимо разлику између фудбала и осећања. Почнимо са фудбалским стварима, посед лопте у првом полувремену био је више на страни Енглеза. Вршили су притисак на нас. Добили су неколико слободних удараца, нама је понекад недостајало храбрости.

„Успели смо да имамо неке нападе, што је било добро. Размишљам о ситуацији на 0-0, била је чиста ситуација у петерцу која је била чиста игра руком. ВАР је погледао, али није дао. Зашто судија то није погледао? То је мало болело.

„Желели смо да играмо храбро да постигнемо први гол и играмо са високом пресом. Када смо заправо имали лопту више, примили смо гол. У продужецима 2-1 је било мало несрећно. Можда је пенал требало да одлучи.

„Енглеска је заслужени шампион. Они тако тешко побеђују и погледајте какву подршку имају. Ако постигнете два гола против Немачке, заслужени сте шампион. Честитам им.

„Пуно енергије и поноса у мом тиму. Било је невероватно гласно. Ово ће нам помоћи у будућности. Дали смо све од себе на терену, није све функционисало, али смо дали зној, борбу и енергију. То је веома тужно, не можете пронаћи праве речи да кажете тиму. Само то морам да обрадим. Дошли смо да добијемо утакмицу, али то нисмо успели. Можда ћу сутра имати другачији осећај.

„Други шампиони звучи прилично добро, али мало боли. Само један тим би данас могао да победи, можда ће нам требати мало више времена да то пробамо.

Извор: хттпс://ввв.цнбц.цом/2022/08/01/енгланд-вомен-маке-хистори-ас-келлис-ектра-тиме-гоал-сеалс-еуро-глори.хтмл