Ерик Тен Хаг доказује да је победник у Манчестер јунајтеду

Док су се играчи Манчестер јунајтеда појавили на балкону стадиона Вембли да би освојили Карабао куп после победе од 2:0 у финалу над Њукаслом у недељу, сваки од њих је дочекан великим навијањем својих одушевљених навијача.

Али најгласније навијање било је резервисано за када је менаџер клуба Ерик тен Хаг изашао поред њих.

Навијачи Јунајтеда су признавали фундаменталну истину да је ово била победа Холанђанина, омогућена захваљујући значајним променама које је направио у последњих девет месеци и отпорности и карактеру који је усадио у свој тим.

Тријумф Јунајтеда није био нарочито атрактиван, али су играчи пронашли начин да освоје и обезбеде први трофеј клуба за шест година. Сам Тен Хаг је то савршено сажео када је рекао: „Није био најбољи фудбал, али је био ефикасан.

Финале није место за играње свог најбољег фудбала, оно је само место за победу, а показало се да у Тен Хаг Јунајтеду сада имају правог победника као менаџера.

Можда је прерано за велике декларације, али чини се да је Тен Хаг менаџер за којим је Јунајтед тражио откако се Сер Алекс Фергусон пензионисао пре десет година.

Прошле недеље су заједно вечерали у ресторану у Чеширу, а у недељу су се загрлили у утроби Вемблија после победе Јунајтеда, пре него што су се касније сликали са трофејем Карабао купа.

Тен Хаг има многе од истих особина као и његов легендарни претходник: нагласак на дисциплини, фокус на карактер и отпорност, наизглед неутаживу жеђ за победом и способност управљања и контроле игара.

То се десило на Вемблију где се Њукасл вероватно осећа увређеним што се продужило још дуже чекање на трофеј.

Иако се екипа Едија Хоуа наметнула у игри, имајући 61% поседа и више шутева од Јунајтеда, једина статистика која је заиста била битна је да су њихови противници два пута постигли гол, а нису успели да упишу гол.

Њукасл је почео као јача екипа и изгледало је да ће имати користи од једнонедељне паузе у којој су уживали пре финала, док је Јунајтеду, који је играо против Барселоне само три дана раније, требало више времена да уђе у игру.

После само осам минута Диого Далот добио је жути картон због фаула над Аланом Сен Максимином, а у 32. минуту португалског десног бека је у казненом простору савладао француски крилни центар, чији је ударац из уског угла потом одбранио Давид Де Хеа. .

Али минут касније Јунајтед је коначно преузео контролу када је Каземиро убацио главом из сјајно изведеног слободног ударца Лукеа Схава, а шест минута касније Маркус Рашфорд је удвостручио њихово вођство када је његов ударац пресудно одбио Свена Ботмана и избегао Лориса Каријуса.

Деловало је великодушно, готово неправедно што је Јунајтед могао да се врати у своју свлачионицу на полувремену са два гола предности, али су оживели када је било важно.

Одатле, све је било у проницљивом вођењу игре Тен Хага и заменама које је направио да би сачувао вођство Јунајтеда.

Менаџер Јунајтеда је на полувремену скинуо Далота, закључивши да је већ добио жути картон и представља превелики ризик. Аарон Ван-Бисака, који је имао несрећу што није започео финале, заузео је његово место и био је вероватно најбољи играч Јунајтеда у другом полувремену, не дозвољавајући ништа мимо њега.

Увођење Марсела Сабицера и Скота Мектоменеја са клупе после 69 минута је можда изгледало дефанзивно, али је у ствари пружило Јунајтеду већу заштиту.

Јунајтед је сада био задовољан што се завалио и пустио Њукасл да им дође, али њихови противници су се мучили да тестирају Де Хеу, а њихов најбољи напор није учињен све до 88.th минут када је заменик Џејкоба Марфија шутирао поред стативе.

Чинило се да ће екипа Тен Хага поново постићи гол, а требало је да продуже предност када су два пута одлепили у другом полувремену, али је Кариус одбранио Рашфорда и Бруна Фернандеса.

Победа је имала печат Тен Хага: партнерство Лисандра Мартинеза и Рафаела Варана, потписивање Касемира, спектакуларно оживљавање Маркуса Рашфорда и Ван-Бисаке, и импресивне јануарске позајмице Сабицера и Воута Вегхорста.

Последњих година постоји фрустрација што је Јунајтед ангажовао погрешне ликове, који ништа нису урадили за атмосферу у свлачионици, али њихов успех у проналажењу правих ликова могао се видети у слављу тима.

Варан и Каземиро су освојили девет Лига шампиона између њих; Варан и Мартинез су освојили Светско првенство, али су сви са истом страшћу и ентузијазмом прославили освајање Карабао купа.

Тен Хаг је створио тим победника по сопственом лику. После конференције за штампу после меча Холанђанин је заборавио да понесе трофеј са собом. „Могу да га оставим, јер ћемо добити још један“, нашалио се.

Тен Хаг је већ почео да размишља о освајању више, а на његовој страни су још три трофеја ове сезоне.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/сампилгер/2023/02/27/ерик-тен-хаг-провес-хе-ис-а-виннер-ат-манцхестер-унитед/