Сваки број битан за 5-1 Викинга, али копнени и ваздушни напади морају да се побољшају

Постоји нова математика која је преузела НФЛ. Некада је било лако погледати распоред НФЛ-а сваког тима и мерити сезоне по четвртинама. У сезони је одиграно 16 утакмица и четири утакмице по четвртини.

Додавање 17th игра је све то променила, а то је значило да се после четири утакмице није мирисало на руже. Уместо тога, Минесота је одиграла шест утакмица пре опроштајне недеље, и то је био добар тренутак за мерење почетка сезоне. Викинзи нису доминирали утакмицама осим победе у првој недељи над Грин Беј Пекерсима. Било је барем мало среће да забележимо четири узастопне победе од по један резултат над Лавовима, Светцима, Медведима и Делфинима након што су једнострано победили непоражени Орлови.

Следећи део сезоне се такође може посматрати као штап за мерење од шест утакмица. Након што је угостио Кардинале у 8. недељи, Викинг игра узастопне друмске утакмице против Команданата и Билса, и долази кући да игра против Каубоја, Патриота и Џетса.

Тим главног тренера новајлија Кевина О'Конела је био солидан на табели преокрета/за понети, урадио је одличан посао на крају првог полувремена и на почетку другог и био је солидан у игри удараца. Викинзи морају да наставе да контролишу средњи део игре – што значи последња два поседа у првом полувремену и прва два у другом полувремену.

Ово је област која је поништила тим Мајка Зимера у последње две године. Био је шок ако Викинзи нису одустали од тачдауна у последњим минутима првог полувремена. Викинзи једноставно нису имали појма како да контролишу игру и управљају сатом.

Постоји одређена софистицираност коју О'Конел и његово особље имају, а која је недостајала Зиммеру. Али чак и ако Викинзи наставе да раде добро у горе поменутим областима, то вероватно неће бити довољно. Њихова укупна офанзивна игра недостаје, а то би требало да буде најимпресивније подручје тима.

Уласком у сезону, Викинзи су имали таленат у игри као и било који тим у лиги. Далвин Цоок је био међу топ-3 бека, а Алекандер Маттисон је био најбољи бек број 2 у лиги. У 8. недељи, бројке говоре да су Викинзи знатно испод просека у овој области.

Минесота заузима 25. местоth у брзим јарди по утакмици на 97.8, и то је проблем. Док је број водећих тимова у јурњави као што су Чикаго Беарси и Њујорк Џајантси искривљени због импресивних бека квотербекова, Викинзи би требало да добијају више од Кука и Матисона.

Кук је јурио 450 јарди и 4 тачдауна, а то је 12th у лиги, 290 јарди иза лидера лиге Ника Чаба из Браунса. Кук има пристојан просек од 4.8 јарди по ношењу, али то је доста иза Чаба са 5.9 ипц, Сакуон Барклеиа из Гиантса са 5.1 и Јосха Јацобса из Раидерса са 5.7.

Чини се да Кук није изгубио ни пола корака и његови инстинкти су и даље фино избрушени, тако да нема разлога да не буде продуктиван као водећи бекови лиге. Кук има 94 карија, скоро 50 мање од Барклија, тако да је проблем можда са О'Конелом. Ако би Куку била дата већа прилика да води лопту, то би такође било од користи за квотербека Кирка Казинса.

Козинови бројеви су такође осредњи, посебно у поређењу са претходним годинама, као и са најбољим квотербековима у лиги 2022.

Казинс је бацио 1,502 јарда, а 15 квотербекова је бацило више јарди. Он је изједначен на 10. местуth у ТД пролази са 9 и 19th у рејтингу пролазника 88.7.

Тај последњи број је најзанимљивији, јер су Казинсови рејтинги у протекле три сезоне били 107.4, 105.0 и 103.1.

Адам Тхиелен признаје да напад Минесоте није испунио очекивања. „Имамо још толико простора за напредак, тако да је то добра ствар“, рекао је Тилен. „Рано смо учили овај систем. Знам да нисмо играли наш најбољи фудбал. Мислим да је способност проналажења начина за победу без играња свог најбољег фудбала важна.”

С обзиром на то да је пред нама знатно изазовнији распоред, није довољно ослонити се на учинак пре полувремена, игру шутирања и добијање предности на изгубљеним лопти. Викинзима су потребна њихова највећа имена и најбољи играчи да буду њихова најпродуктивнија предност у овом следећем сегменту распореда или ће њихов почетак од 5-1 брзо постати успомена.