Француска има мало вођство од 1-0 над ривалом Енглеском у четвртфиналу Светског првенства

топлине

Мушка фудбалска репрезентација Енглеске заостаје за браниоцем титуле Француске са 1-0 после првог полувремена четвртфиналног меча у суботу, а победник ће се у полуфиналу следеће недеље суочити са аутсајдером Мароком.

Кључне чињенице

Француски везиста и звезда Реал Мадрида Орелијен Чуамени постигао је гол у 17. минуту из дубоког додавања Антоана Гризмана, чиме је Француска рано повела.

Суочен са нападом Енглеза, француски голман Хуго Љорис направио је две кључне одбране у размаку од неколико минута, одбранивши слободан ударац Енглеза Луке Шоа, након чега је убрзо уследио брзи ударац енглеског нападача Харија Кејна.

Француска се такође ослања на феномена у успону Килијана Мбапеа и ветерана Оливера Жируа, који је ушао у историју победом Француске над Пољском у осмини финала као репрезентативац водећи за сва времена стрелац, са 52 гола у међународној игри, укључујући Светско првенство, ЕВРО куп и Лигу нација.

Тангент

У узбудљивој утакмици раније у суботу, Мароко је узнемирио Португал 1-0, поставши први тим који представља арапску нацију или афричку земљу који је прошао у полуфинале турнира. Раније ове недеље, Мароко је запањио Шпанију у распуцавању у свом четвртфиналном мечу. Једини афрички тимови који су се икада пласирали у четвртфинале били су Гана 2010., Сенегал 2002. и Камерун 1990. Земља домаћин Катар је раније ушао у историју турнира као прва земља домаћин која је икада била елиминисан прво са Светског првенства.

Кључна позадина

Француска је освојила своју другу титулу Светског првенства у последњој итерацији турнира 2018. године, савладавши Хрватску са 4-2 (последња победа је стигла 1998. над Бразилом) иза Мбапеа—35. најплаћенији спортиста у свету, према Форбс. Енглеска, која игра одвојено од Велса, Шкотске и Северне Ирске, победила је само једном, 1966. Француска и Енглеска су се састале два пута на Светском првенству 1966. и 1982. године, а Енглеска је победила у оба меча.

Вхат То Ватцх Фор

Победник меча између Енглеске и Француске у среду од 2 часова игра против Марока. Аргентина и Хрватска—које су победиле у четвртфиналном мечу у распуцавању са Бразилом, фаворитом за освајање турнира—суочеће се у уторак у 2 часова. Тај меч би могао да буде последњи наступ на Светском првенству за две фудбалске легенде: хрватског капитена Луку Модрића, који игра на позицији везног фудбалера Реал Мадрида, и Аргентинца Лионела Месија, суперстар нападача (и светске најплаћенији спортиста) за Пари Сен Жермен. Иако су обојица играли у финалу Светског првенства (Меси 2014. и Модрић 2018.), ниједан није победио на највећем светском спортском догађају.

Изненађујућа чињеница

У цвркут Француски председник Емануел Макрон је пре утакмице питао британског премијера Ришија Сунака да ли би навијао за Лес Блуес (надимак за репрезентацију Француске) ако победе, са Сунаком одговарајући: „Надам се да нећу морати, али имате договор. Радујте се што ћете у следећем колу заостати за Три лава.” Након серије очигледних промашених позива против енглеског тима у првом полувремену, британски комичар Рики Гервејс твеетед, „Да ли су сви званичници Французи?“

Даље читање

Ундердогс Светског првенства: Мароко победио Португал, постао прва афричка или арапска земља која је прошла у полуфинале (Форбес)

Уздах олакшања: Аргентина преживјела запањујући повратак Холандије и пласирала се у полуфинале Свјетског првенства (Форбес)

Шта гледати у финалу Светског првенства: Месијев последњи меч, Нејмар против Пеле, Мароко трка за векове и више (Форбес)

Шокантно за Светско првенство: Хрватска избацила фаворита Бразил чак и када је Нејмар изједначио Пелеов рекорд голова (Форбес)