Герет Бејл и Сједињене Државе постају све познатије после нерешене утакмице на Светском првенству у Велсу

Сједињене Државе се све више упознају са звезданим квалитетом Герета Бејла. 33-годишња легенда велшког фудбала сада је оставио траг на највећој сцени од свих њих, пошто је његов гол у другом полувремену обезбедио изједначење Велсу на отварању Светског првенства против УСМНТ-а.

Његов најновији допринос за своју репрезентацију долази само неколико месеци након што се преселио у Лос Анђелес да игра за ЛАФЦ из Мајор лиге, коме је недавно помогао да освоји МЛС шампионат.

Бејл иде на свет, ако већ није. Као и многе легенде европског фудбала пре њега, он дочекује крај својих играчких дана у Северној Америци. То што ће његова екипа из Велса бити извучена у исту групу са Сједињеним Државама на Светском првенству само ће повећати његов профил у региону.

И иако је директна утакмица између две нације сада одиграна, Бејлови наступи у наредним утакмицама против осталих тимова у групи, Енглеске и Ирана, и даље би могли да утичу на шансе УСМНТ-а да се квалификује за нокаут фазу.

Енглеска је савладала Иран убедљивом победом од 6-2 у другој раној утакмици Групе Б. Момчад Герета Саутгејта биће фаворити за прву поменуту групу, али у Бејлу, Велс има играча који може да произведе тренутак, или тренутке, да победи било који тим.

Ипак, био је релативно миран у првом полувремену против Сједињених Држава. Од двојице играча који су почели у нападу, главни тренер Велса Роберт Пејџ одлучио је да ће Данијел Џејмс да уступи место на полувремену пошто је променио приступ, доводећи на мету Кеифера Мура високог 6 стопа.

Само у првом полувремену, Бејл је могао исто тако лако да уступи место великом нападачу. Између њих, два стартна нападача Велшана имала су само 31 додир у првом полувремену — Џејмс 15 и Бејл 16.

Али то што је Бејл на терену нуди потенцијал. Потенцијални тренутак у игри од играча који је током своје каријере сакупио колекцију трофеја, од којих су многи захваљујући сопственој индивидуалној храбрости у кључним тренуцима.

Он је то недавно демонстрирао у ЛАФЦ-у, помажући им да освоје МЛС куп захваљујући изједначујућем голу који је стигао дубоко у надокнаду времена против Филаделфије Униона. Екипа ЛА је победила у извођењу пенала.

Можда је једино изненађујуће то што није извео пенал у том распуцавању. ЛАФЦ га је освојио са четири ударца са тачке, тако да је можда Бејл изгубио и заузео обично важан пети.

Међутим, морао је да изведе пенал у овом окршају на Светском првенству.

Бејлов долазак у МЛС раније 2022. године додао је додатну димензију игри. Био је један од само два играча у почетним поставама који су играли свој клупски фудбал у америчкој домаћој лиги, а други је био дефанзивац УСМНТ Вокер Цимерман.

Пар Цимермана и Тима Рема—који игра свој клупски фудбал у Енглеској за Премијер лиге Фулам—може узети неке заслуге заједно са њиховим тренером Грегом Берхалтером за неефикасност Велса у првом полувремену.

Џејмсова брзина није била проблем упркос томе што су САД понекад радиле са високом одбрамбеном линијом. Ово се сводило на очекивање упаривања централног бека, али и на способност САД да разбију ствари у везном реду, чак и ако је то значило да су допустили повремени фаул или покупили чудан жути картон.

Тим Веа је донео предност Сједињеним Америчким Државама у првом полувремену одличним финишом једнако добром лоптом Кристијана Пулишића, али су се два играча МЛС-а сукобила у другом полувремену, а Цимерман је срушио Бејла у тој области и досудио пенал.

Понекад постоји нелагодност око играча који су освојили пенал и појачавају га да га изводе, али није било сумње ко ће преузети одговорност за Велс.

Амерички голман Мет Тарнер је скочио на прави начин и чак је дошао до лопте, али је ово само додатно показало колико је моћан и убедљив био ударац Бејла са тачке када је ударио у задњи део мреже.

Велс је имао чудну повремену шансу у другом полувремену, баш као и Сједињене Државе у првом. Не најмање важно када је Бејл имао лопту око половине линије са Тарнером ван свог гола, да би га Келин Акоста фаулирао пре него што је успео да пронађе празну мрежу. Жреб је на крају био фер резултат између две изједначене екипе.

За Бејла је било уобичајено. Ако ништа друго, била је то игра релативно без догађаја по његовим стандардима, али он ће бити лице у свим извештајима ове игре широм света.

Нарочито у његовом новом дому у клупском фудбалу, Сједињеним Државама, који ће само повећати већ висок профил ове све познатије фудбалске звезде.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/јамесналтон/2022/11/22/гаретх-бале-анд-унитед-статес-бецоме-море-фамилиар-афтер-валес-ворлд-цуп-тие/