Главни тренери би требало да се припреме за више времена за повреде на Светском првенству

Када се табла четвртог судије појавила после 90 минута на првој утакмици Енглеске против Ирана, многи навијачи су били изненађени када су видели број десет на њој.

Друго полувреме је било релативно без прекида, али то није спречило да се на крају одигра 14 минута надокнаде.

Велико додатног времена у првом полувремену победе Енглеске од 6-2 више се очекивало након повреде главе иранског голмана Алирезе Беиранванда. Међутим, уместо шест или седам минута, било је 15 минута надокнаде првог полувремена.

Укупно, Енглеска и Иран су имали 29 минута надокнаде због закасњелих голова у оба полувремена.

Ово је био тренд досадашњег Светског првенства, са Холандијом и Сенегалом који су играли једанаест минута надокнаде у другом полувремену, док су САД играле слично у другом делу меча против Велса.

У просеку, прве четири утакмице Светског првенства у Катару 2022. имале су по 17.5 минута надокнаде.

То је тренд који ће се вероватно наставити. ФИФА-ин шеф судија, Пјерлуиђи Колина, раније је рекао да ће ФИФА тражити да прецизније прати застоје у игри.

Пажљиво заустављање меча имаће неке позитивне стране. То би требало да смањи количину губљења времена коју неки тимови раде када држе нерешено или мало вођство.

Тимови често могу губити време током игре и онда видети нешто попут три или четири минута како се појављује на табли четвртог судије. Али са сваким прекидом који се сада додаје у игру, мање је вероватно да ће тимови стећи предност губљењем времена.

С друге стране, ако се овај тренд великих застоја настави, фудбалске утакмице се ефективно продужавају него раније.

Ако је уобичајена утакмица имала око један или два минута надокнаде у првом полувремену и три или четири минута у другом полувремену, онда би додатни износ надокнаде дат на Светском првенству до сада могао да износи отприлике пола утакмица до краја осмине финала.

Овај додатни фудбал би могао више да умори играче и да доведе до више грешака у касним мечевима када умор почне да утиче на ниво концентрације.

Главним тренерима ће бити потребан план да се изборе са овим.

Прво, могли би покушати да спрече појаву умора користећи свих пет замена током утакмица.

До сада су само Енглеска, Иран и САД искористиле свих пет измена (Иран је искористио шест због правила о потресу мозга), а селектор Енглеске Герет Саутгејт успео је да изврши све измене до 76. минута, дајући одмор својим играчима у нападу. уочи утакмице против САД.

Ако резултати буду добри, могућност ротације тима за последњу рунду групних утакмица може донети предност неким главним тренерима касније на турниру.

Тимови са великом дубином састава такође могу имати користи јер додатно време за заустављање значи да ће заменици или резервни играчи проводити више времена на терену него што би иначе, тако да је већа вероватноћа да ће квалитет тих играча утицати на утакмице.

Задржавање уских предности могло би да буде теже јер је потребан само један пропуст у концентрацији да би се примио гол.

Мехди Тареми је извео пенал у 102. минуту за Иран против Енглеске последњи гол икада постигнут на Светском првенству ван продужетака или пенала. Тај гол ће подсетити Герета Саутгејта на опасности искључивања на један тренутак, али пошто је већа вероватноћа да ће играчи осетити последице умора, тренери ће морати да размотре како могу да задрже своје стране усредсређене на крају меча.

Ово додатно време прекида могло би да подстакне неке тимове да се залажу за други гол како би прекинули утакмице уместо да покушавају да задрже предност од једног гола десет минута дуже него што су навикли. Једнако тако, неке тактике као што је стално притискање противника могу брзо уморити играче, а главни тренери ће можда морати да преиспитају како користе такву тактику.

Чини се да свако светско првенство изазива необичност или промену правила о којој главни тренери морају да воде рачуна. На Русији 2018, коришћење видео помоћних судија значило је да тимови више нису могли тако лако да се извлаче са „меким“ фауловима у казненом простору. На Катару 2022, чини се да је јединствени изазов који су правила ФИФА поставила главним тренерима ова промена у мерењу времена.

Тренери који могу да се прилагоде и најбоље припреме своје играче за дуге периоде паузе могли би себи да дају малу предност у односу на своје противнике.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/стевеприце/2022/11/22/катар-2022-хеад-цоацхес-схоулд-препаре-фор-море-ворлд-цуп-ињури-тиме/