Манчестер јунајтед пружио оштру дозу реалности у дербију

"Хоћемо десет"

Непосредно након што је Манчестер Сити постигао шести гол на путу до победе од 6-3 над Манчестер јунајтедом у недељу на стадиону Етихад, њихови навијачи су почели да скандирају да желе двоцифрене бројке.

Ови исти навијачи Ситија убрзо су окренули леђа терену, ставили руке око рамена и скакали горе-доле да одраде „Познањ“, славље које изводе током незаборавних победа, и да понизе своје поражене ривале.

Ово је било срамотно поподне за Манчестер јунајтед, препуно ужасних незгодних и непријатних тренутака вредних целе сезоне.

Било је то превише за многе њихове путујуће навијаче, од којих су неки напустили стадион већ на полувремену када су губили са 4-0, а до последњег звиждука гостујући крај је био мање од пола попуњен. Било је једноставно превише болно гледати.

Није требало да буде овако за Јунајтед. Ушли су у утакмицу подстакнути опрезним оптимизмом након победе у претходне четири утакмице у Премијер лиги, али су им до краја актуелни шампиони пружили оштру дозу стварности.

Јунајтед може да се осећа увређеним што је после победе над Арсеналом са 3-1 почетком септембра изгубио замах свог кратког победничког низа одлагањем наредне две утакмице Премијер лиге након смрти краљице Елизабете ИИ.

То је значило да Јунајтед није играо меч Премијер лиге скоро месец дана и то се показало у првих десет минута како је у потпуности доминирао Сити.

Од самог почетка Сити је преплавио Јунајтед, пресецајући их са алармантном лакоћом, а после осам минута је повео са 1-0 преко Фила Фодена. У првих десет минута Сити је имао четири ударца ка голу и већ је могао да добије утакмицу.

Колико год Сити био добар, Јунајтед је био ужасан и стално је јефтино давао лопту у опасним областима. Изгледали су нервозно и неспособни да савладају ни основе.

До 23. годинеrd минут, оба бека Јунајтеда, Диого Далот и Тирел Маласија, добили су жути картон, након фаулова који су показали да нису у стању да се носе са брзином и директношћу немилосрдних напада Ситија.

Али одбрана Јунајтеда је била изложена недостатку било каквог уочљивог везног реда испред себе, а Ситијеви нападачки играчи су изнова и изнова били у могућности да прођу кроз средину терена без непријатности у мечу или чак гоњења.

Најбољи играч Јунајтеда у досадашњем току сезоне Рафаел Варан задобио је повреду скочног зглоба после 33 минута, а док је био ван терена на лечењу Ерлинг Халанд је погодио из корнера. Француз је убрзо морао да буде замењен и до полувремена Сити је повео са 4-0.

Сезона Премијер лиге стара је само осам утакмица за Јунајтед, али ово им је већ други пут да заостају четири гола на полувремену, након што су били на истој позицији у Брентфорду у августу.

Јунајтед се том приликом кротко препустио судбини у западном Лондону, али је овде успео да се избори и повукао гол од Антонија. То ће бити мала утеха што је био добар ударац, удобно најбољи у игри.

Након што је Сити повећао своје вођство на 6-1, а Халанд и Фоден су помогли себи у хет-трику, Јунајтед је постигао још два гола преко Ентонија Марсијала, који је ушао као замена после 59 минута за неефикасног Маркуса Рашфорда.

То је још једном била слаба утеха за Јунајтед, јер се у то време Сити већ забављао и попуштао, али је резултат учинио мало респектабилнијим, и подигао је Мартиалово лично самопоуздање након неуспеха због повреде.

Телевизијске камере су наставиле да померају ка бившем менаџеру Јунајтеда сер Алексу Фергусону који је седео у директоровој ложи, показујући његово лице урезано болом и бедом.

Испод њега, актуелни менаџер Јунајтеда Ерик тен Хаг показао је потиштену фигуру, а потом је за пораз окривио свој тим који је играо без икаквог веровања.

„То је прилично једноставно, то је недостатак вере“, рекао је он. „Када не верујете на терену онда не можете да добијате утакмице, то је неприхватљиво. Постајемо недисциплиновани у поштивању правила, а ви ћете добити чекић, то се догодило данас.

„За мене је то било изненађење. Нисмо били на предњој страни, нисмо били храбри на лопти и било је простора за игру, али нисмо били довољно храбри. Свака част Ситију, али нема везе са Ситијем, наш учинак није био добар. То је имало везе са веровањем као појединци и као тим."

Овај пораз није био толико шокантан као пораз 4-0 од Брентфорда, јер је од тада Тен Хаг доказао да може да напредује у енглеском фудбалу са те четири победе, укључујући против Ливерпула и Арсенала.

Овај пораз је уследио од Ситија који је шест година у пројекту са Пепом Гвардиолом, док Јунајтед има само три месеца у свом пројекту са Тен Хагом.

Холанђанин би много научио из овог пораза, чак и да га већина тога не би задовољила, али његов непосредни задатак је сада да унесе мало веће вере у своје играче пре него што се следеће недеље супротставе Евертону на Гудисон Парку.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/сампилгер/2022/10/02/манцхестер-унитед-хандед-а-харсх-досе-оф-реалити-ин-тхе-дерби/