Меси и Јулијан Алварез водили Аргентину до победе над Хрватском резултатом 3-0 у полуфиналу Светског првенства

топлине

Аргентински нападач Лионел Меси помогао је свом тиму да се пласира у финале Светског првенства у уторак, где ће тражити своју прву титулу у 36 година, победом од 3-0 над аутсајдером Хрватском, која је желела да понови успех из 2018.

Кључне чињенице

Победа Аргентине над Хрватском – недостатком на Светском првенству 2018. – води их у финале Светског првенства, где ће играти против победника меча Француска-Мароко у среду у потрази за својом првом титулом на Светском првенству у 36 година.

Аргентина, који је обезбедио пласман у полуфинале после распуцавања у изненађујуће блиској утакмици против Холандије прошле недеље, ослањао се на Месија, светског најплаћенији спортиста према Форбс и 17-годишњи ветеран са репрезентацијом.

Меси, који игра за Пари Сен Жермен, искористио је пенал за хрватског голмана Доминика Ливаковића у 34. минуту, забио је једанаестерац у задњи део мреже и помогао Аргентини да рано поведе са 1:0.

Пет минута касније, 22-годишњи Јулиан Алварез додао је свој гол након промашаја хрватског дефанзивца Борне Сосе и постигао резултат 2-0.

Петнаест минута у другом полувремену, Меси је одвео лопту низ поље, пронашао Алвареза на центаршуту за други гол нападача Манчестер ситија на мечу.

Хрватска се пласирала у полуфинале другог узастопног Светског првенства иза ветерана везног играча Луке Модрића, узнемирујући Бразил, фаворит за победу, у извођењу пенала у четвртфиналном мечу прошле недеље.

Меси и Модрић, везни фудбалери Реал Мадрида, обојица су већ прошли у финале Светског првенства (Меси 2014. и Модрић 2018.), али ниједан није победио.

Тангент

Француска, који жели да понови своју победу на турниру из 2018. године, забележио је победу над Енглеском у четвртфиналу у суботу, ослањајући се на пар голова везисте Аурелиена Цхуаменија и ветерана нападача Оливера Жируа—за све време Француске водећи стрелац— да одбаци свог европског ривала. МарокоУ међувремену, постала је прва афричка или арапска земља која се пласирала у полуфинале када је у суботу запањила Португал у победи од 1-0. Мароко се пласирао у четвртфинале након још једне потресне победе над Шпанијом у мечу који је завршио у распуцавању. Једине фудбалске репрезентације из Африке које су се претходно пласирале у четвртфинале биле су Гана (2010), Сенегал (2002) и Камерун (1990). Земља домаћин Катар је био први тим који је елиминисан на турниру прошлог месеца, што је ушло у историју као први пут да је земља домаћин прва испала.

Изненађујућа чињеница

Меси је постигао свој први од 95 голова за мушку репрезентацију Аргентине у нетакмичарској (пријатељској) утакмици против Хрватске 2006. године, када је Модрић дебитовао за мушку репрезентацију Хрватске.

Велики број

25. Толико мечева на Светском првенству је Меси одиграо, изједначивши рекорд Немца Лотара Матхауса по највише турнирских мечева за једног играча (Матхаус је поставио рекорд 1998. године, иако је почео да игра 1980. као члан тима Западне Немачке ).

Белешка уредника: Ранија верзија ове приче погрешно је навела да је Аргентина прошла 36 година без наступа у финалу Светског првенства. Земља је стигла до финала, али није освојила титулу у 36 година.

Даље читање

Шта гледати у финалу Светског првенства: Месијев последњи меч, Нејмар против Пеле, Мароко трка за векове и више (Форбес)

Шокантно за Светско првенство: Хрватска избацила фаворита Бразил чак и када је Нејмар изједначио Пелеов рекорд голова (Форбес)

Пепе постао најстарији играч који је постигао гол у нокаутима на Светском првенству — ево других рекорда постављених у Катару (Форбес)