Мароко победио Португал и постао прва афричка или арапска земља која је прошла у полуфинале

топлине

Мароко се пласирао у полуфинале Светског првенства у суботу, савладавши Португал 1-0 и поставши прва арапска и афричка земља која се пласирала у осмину финала у историји турнира.

Кључне чињенице

Једини гол на утакмици постигао је Мароканац Јусеф Ен-Несири, центрирајући Јахја Атијат Алах у 42. минуту.

Мароко, који је прошле недеље забележио још једну шокантну победу над Шпанијом у четвртфиналу, држао се против Португала чак и када је његов звездани нападач Кристијано Роналдо ушао у меч непосредно после полувремена – био је искључен из претходна два меча тима.

Мароко је такође био приморан да смањи једну особу у последњим минутима игре након што је Валид Чедира зарадио црвени картон у трећем минуту доданог времена, након што је добио два жута картона у размаку од неколико минута.

Након победе тима, навијачи су славили са заставама не само Марока, већ и Палестине и земље домаћина Катара.

Тангент

Менаџер Португала Фернандо Сантос клупа Роналдо је на почетку меча рекао да "нема проблема са нашим капитеном" и да "није имао проблема са мојом одлуком". Након доминантне победе тима од 6-1 над Швајцарском у осмини финала раније ове недеље, Роналдо, 37-годишња бивша звезда Манчестер јунајтеда и Реал Мадрида, честитао је својим саиграчима на Инстаграму пост, називајући њихову победу „луксузном изложбом тима пуног талента и младости“—иако видео снимак са меча га је ухватио како изгледа видно фрустрирано, говорећи: „Жури да ме замени.“ Роналдова замена, 21-годишњи Гонкало Рамос, постигао је хет-трик у победи Португала над Швајцарском.

Вхат То Ватцх Фор

Бранилац титуле Француска игра против ривала Енглеске у финалном мечу четвртфинала у суботу од 2 часова по источном времену, а победник ће у полуфиналу у среду играти против Марока. Аргентина, који је тесно издржао у четвртфиналној утакмици против Холандије у петак након што је холандски тим изнудио продужетке, играће Хрватска, који је у другом мечу полуфинала Светског првенства у уторак победио у мечу против Бразила — тима који је фаворизован да освоји турнир. Финале између победника тих мечева на програму је у недељу, 18. децембра.

Даље читање

Шокантно за Светско првенство: Хрватска избацила фаворита Бразил чак и када је Нејмар изједначио Пелеов рекорд голова (Форбес)

Уздах олакшања: Аргентина преживјела запањујући повратак Холандије и пласирала се у полуфинале Свјетског првенства (Форбес)

Шта гледати у финалу Светског првенства: Месијев последњи меч, Нејмар против Пеле, Мароко трка за векове и више (Форбес)

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/брианбусхард/2022/12/10/ворлд-цуп-ундердогс-мороццо-дефеатс-португал-бецомес-фирст-африцан-ор-араб-цоунтри-то-адванце- до полуфинала/