Пепе постао најстарији играч који је постигао гол у нокаутима на Светском првенству — ево других рекорда постављених у Катару

топлине

Португалска фудбалска звезда Пепе постао је у уторак најстарији играч који је икада постигао гол у нокаут фази Светског првенства након свог гола против Швајцарске – последњег у низу рекорда и првих турнира у Катару.

Кључне чињенице

Пепе, који ће у фебруару напунити 40 година, постигао је гол са а ударцем главом из угла у првом полувремену, чиме је резултат на полувремену био 2-0.

У међувремену, Енглеска 19-годишњакиња Јуде Беллингхам постао је први играч рођен у 21. веку који је постигао гол на утакмици Светског првенства, током утакмице групне фазе свог тима против Ирана.

Турнир у Катару такође укључује први сет пуна браћа и сестре да се такмичи за различите тимове, при чему је Ињаки Вилијамс представљао Гану и његов млађи брат Нико Вилијамс који је дебитовао на Светском првенству за Шпанију (браћа Вилијамс су рођена у Шпанији од оца из Гане и мајке Либеријке, а Ињаки је раније играо за Шпанију).

Француски фудбалски судија Степхание Фраппарт предводио је прву потпуно женску судијску тројку на утакмици Светског првенства за мушкарце прошле недеље, којој су се придружиле помоћнице Неуза Бек из Бразила и Карен Диаз из Мексика које ће судити утакмицу између Костарике и Немачке у четвртак, ФИФА најављено ове недеље.

Канадски тренер Џон Хердман је први менаџер у историји Светског купа који је водио и мушку и женску репрезентацију на турнирима, а претходно је тренирао женску репрезентацију Новог Зеланда на Светском првенству 2007. и 2011. године.

Када је Катар раније овог месеца изгубио од Еквадора, то је био први пут у историји Светског првенства да је тим домаћина изгубио први меч.

Кључна позадина

Светско првенство у Катару је прво икада одржано на Блиском истоку и најскупље у историји турнира, а Катар је потрошио процењене $ КСНУМКС милијарди током протекле деценије да се припреме, укључујући изградњу седам нових стадиона на којима ће се одржавати утакмице. Због вруће катарске климе, турнир је уједно и први који се одржава зими уместо уобичајеног летњег распореда, који поремећени састави клубова у другим земљама. Одлука ФИФА да се Светско првенство одржи у Катару изазвала је контроверзе због стања људских права у земљи, а након десетине радника миграната умро док је радио на грађевинским пројектима везаним за Светско првенство. Оптужени су и званичници Катара и ФИФА мито и корупција у гласању за одржавање турнира у земљи.

Даље читање

Новац иза најскупљег Светског првенства у историји: Катар 2022 у бројевима (Форбс)

Ево колико ће амерички фудбалери зарадити на Светском првенству на основу тога колико далеко иду (Форбс)

САД победиле Иран—Напредовање у осмину финала Светског првенства (Форбс)

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/царлиепортерфиелд/2022/12/06/пепе-бецомес-олдест-плаиер-то-сцоре-ин-ворлд-цуп-кноцкоутс-хере-аре-тхе-отхер- рекорди постављени у Катару/