Сноубордер Марк Мекморис сада је најбољи спортиста на зимским Кс играма са 22. медаљом

Он је у сопственој лиги - буквално.

На путу до Кс Гамес Аспена 2023, Канађанин Марк Мекморис био је изједначен са Џејмијем Андерсоном из САД за највише медаља на Зимским Кс играма свих времена, са 21 по комаду.

Али са својом изјавном победом у мушком сноуборду у слоупстиле-у у недељу поподне за своју 22. медаљу на Кс играма—и седмо злато у слоупстиле-у—Мекморис је кренуо у ваздух једнако ретко колико је достигао висине са великих ваздушних скокова на дну стазе.

Мекморис је био на позицији сребрне медаље уочи финалне вожње која је освојила злато. Са својим братом, Цраигом, на микрофону који је давао коментаре, Марк је био технички и модеран на шинама на врху стазе пре него што је прешао на другу страну 1620 (четири и по пуне ротације, у односу на 1260 у претходним тркама) на трећи скок и стражњи троструки чеп 1620 Инди граб на последњем скоку.

"Да ли се шалиш на мој рачун?!" Крег је викао у преносу након Мекморисовог одласка у четврту вожњу. Одмах затим, камере примећују Марка - усхићеног и лакнућа - који виче "ДА!"

Било је довољно да Маркуса Клевеланда — који је у суботу увече освојио злато у великом ваздуху — до сребра, дајући Мекморису ту историјску 22. медаљу.

На Кс Гамес Аспену 2022, Мекморис је освојио своје шесто злато у слупстијлу у каријери, чиме је надмашио Шона Вајта за највише златних медаља у дисциплини.

Прекретница Кс игара долази нешто мање од годину дана након што је Мекморис освојио своју трећу узастопну бронзану медаљу на Зимским олимпијским играма на Играма у Пекингу.

„Постаје све луђе јер ја само старим, а људи настављају да померају границе, померају границе“, рекао је Мекморис у недељу после победе, додајући да је велико ваздушно такмичење у суботу увече — на којем је завршио одмах иза подијума — било "довнер."

Није могао а да се не запита, Да ли га још увек имам? (За Мекморисову поенту, Кинез Су Јиминг, који је освојио сребро на Пекингу 2022., дао је чист и запањујућа 1980 на Кс Гамес-у у суботу...и узео бронзу.)

„А онда имати једну од оних чудесних победа када то урадиш у последњој вожњи и неко те натера да се гураш, то су најбољи осећаји“, наставио је Мекморис. „И то је буквално оно што се догодило прошле године, догодило се 2019. и поновило се ове године, и тако сам одушевљен.“

Што се тиче онога што је Мекморис сматрао врхунцем своје трке? На стази коју је описао као „тако лукав” (шине су биле постављене скоро једна на другу са мало простора за грешке) са чврстим скоковима, „Радити 16-ице узастопно као што сам ја урадио је нешто што сам урадио Бићу изузетно поносан на дуго времена“, рекао је Мекморис.

Андерсонова, која чека своје прво дете, ове године се није такмичила на Кс Гамес-у. Мекморис је, у међувремену, морао да прекине итерацију са Цовидом 2021.

Иако је сада напредовао у њиховој трци за најдоминантнијег спортисту Зимских Кс игара свих времена (огроман подвиг када узмете у обзир да ова категорија укључује и беле), Мекморис се нада да ће Андерсон наставити да га гура у 2024. и даље.

Да би стекао титулу најбољег спортисте Кс Гамес свих времена, Мекморис би морао да освоји 30 медаља – што је ознака коју држи скејтбордер Боб Бернквист.

Током 13-годишње Кс Гамес каријере, Мекморис је био један од, ако не и највећи покретач прогресије у слопестиле-у. Овај 29-годишњак је освојио први задњи троструки плуто 1440 док је снимао 2011. године, што је трик који ће у наредним годинама постати главни део слоупстиле трчања вредних подијума.

То што је постигао овај ниво вештине сноуборда пореклом из Регине, Саскачеван - који се налази на само 1,893 стопе изнад нивоа мора - само доприноси Мекморисовој легенди.

„Знам да још увек имам трикове и мотивацију да желим да и даље будем добро. Узимаћу то годину по годину, такмичићу се мало ове године, и ако се и даље осећам као прави такмичар, ићи ћу на следеће Игре“, рекао ми је Мекморис у децембру када су га питали да ли мисли да ће ићи на четврту Олимпијаду 2026.

Враћајући се кући са Кс Гамес недеље са још једним (и историјским) комадом хардвера за своју колекцију, Мекморис сада има опипљив подсетник о томе колико је још увек велики такмичар.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/мицхеллебрутон/2023/01/29/сновбоардер-марк-мцморрис-ис-нов-виннингест-винтер-к-гамес-атхлете-витх-22нд-медал/