Подстицаји за Јувентус и Рому из Серије А да напредују у УЕФА Лиги Европе

Данас је Кућа европског фудбала у Ниону у Швајцарској била домаћин УЕФА Лига Европе жреб, са два италијанска тима, Јувентусом и Ромом, који су се укључили да открију свог следећег противника у осмини финала турнира.

Јувентус ће се борити против Бундеслигаша Фрајбурга, док ће људи Жозеа Муриња играти против Реал Сосиједада из Ла лиге.

Обе екипе из Серије А су снажно подстакнуте да напредују у такмичењу и прикупе награде које долазе са подизањем другог најважнијег комада сребра у Европи.

Јувентус је у четвртак увече изборио место у финалу УЕФА Лиге Европе захваљујући победи од 16-3 над тимом Лиге 0, ФК Нант.

На Стаде де ла Беаујоире, аргентински нападач Анхел Ди Марија је био у центру пажње, забележивши хет-трик који је показивао заустављив увијач левом ногом само четири минута игре.

Неколико минута касније, Ди Марија је умало постигао још један елегантан гол ударцем у леђа, али је његов сјајан покушај на гол-линији одбранио руком дефанзивца Нанта. Ел Фидео, као што је одувек био познат у аргентинској фудбалској заједници, дошао је до пенала, претворио је са 12 јарди и донео својој страни дупло вођство. Лични хет-трик је завршио ударцем главом у другом полувремену.

„Ди Марија је прави шампион“, рекао је главни тренер Јувентуса Масимилијано Алегри у интервјуу после меча. Ски Спорт, изражавајући сво своје дивљење шампиону Светског првенства 2022. године. "Он види ствари које други не виде."

Жреб у Ниону довео је Јувентус до Немачке Фрајбурга. Први меч, који ће се одиграти 9. марта, биће први међународни окршај два клуба.

Касније синоћ, Рома се борила против РБ Салцбурга на стадиону Олимпијко, почевши са укупним резултатом 1-0 у корист актуелног шампиона аустријске фудбалске Бундеслиге. Ђалороси су од самог почетка показали невероватну одлучност да се врате са заостатка од једног гола, поставили темпо меча и два пута погодили у првом полувремену.

Најинспиративнији играч је вероватно био крилни бек Леонардо Спинацола, чији се темпо показао једноставно неодољивим за одбрамбену линију РБ Салцбурга: Искористивши предност његовог убрзања, италијански репрезентативац је у два наврата зумирао поред свог противника да би потом пружио прецизне центаршуте које су гурнуте у мрежу главом Андреа Белотти и волеј левом ногом Пауло Диабла за први и други гол Роме, респективно.

Главни тренер Жозе Мурињо, који је прошле године предводио Рому до прве победе у историји УЕФА Лига Европе за конференције издање, изразио је веома оптимистична осећања о победи своје екипе од 2-0 и тренутној форми.

"Била је то прелепа екипа Роме, која је остварила важан резултат, али и на свим нивоима", рекао је португалски менаџер. Ски Спорт после утакмице.

У предстојећем мечу осмине финала, Рома је играла нерешено против Реал Сосиједада, који тренутно ужива у изванредној форми јер заузима треће место на табели Ла Лиге иза шпанских великана Барселоне и Реал Мадрида.

И Јувентус и Рома су мотивисани да јуре за трофејем УЕФА Лиге Европе, који сама даје преко 15 милиона долара у новцу од награде. Једнако важно, победници купа добијају директан приступ УЕФА Лиги шампиона следеће године, водећем европском фудбалском такмичењу и оном најисплативијем.

Јувентус, који је недавно пао на седмо место у Серији А након а Одбитак од 15 поена, мало је вероватно да ће премостити јаз од 12 бодова који их дели од зоне УЕФА Лиге шампиона. У међувремену, Рома је у жестокој трци против неких од најопремљенијих клубова Италије – наиме, Интера, Милана, Лација и Аталанте – да обезбеди једно од три преостала места у УЕФА Лиги шампиона.

С обзиром на висок степен конкуренције са којом се Јувентус и Рома суочавају на домаћем терену, оба клуба ће вероватно уложити велики део своје енергије у УЕФА Лигу Европе, тражећи престижни међународни трофеј и бенефиције које он носи.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/даниелепроцх/2023/02/24/тхе-инцентивес-фор-серие-а-сидес-јувентус-анд-рома-то-прогресс-ин-тхе-уефа- европска лига/