Шампион Даитона 500 Рицки Стенхоусе Јр. живи у 'тренутку који дефинише каријеру'

Рики Стенхаус млађи је био узнемирен на тренутак након што је освојио Даитона 2023 500. Звучи лудо, зар не? Па, то је зато што возач Цхевролет-а број 47 за ЈТГ Даугхерти Рацинг није могао да направи слављеничко сагоревање. Остао му је без горива.

Па шта је Стенхаус урадио? Па, попео се на ограду као што су то чинили троструки шампион Серије Купа Тони Стјуарт и четвороструки победник Индијанаполиса 500 Хелио Кастроневес. Осим овог пута, Стенхаус је скочио на огради испред распродате публике на Даитона Интернатионал Спеедваи-у.

„Надреално је, сигурно“, рекао је Стенхаус јутро након победе на Великој америчкој трци. „То је заиста посебно за свачију каријеру. Постоје шампиони у спорту који желе да добију Даитону 500, а никада нису. Покушавали су и покушавали, и тако су се приближили. Трка је да што се више приближавате, то је теже завршити је.

„Били смо близу прошле године, и осећао сам се заиста самопоуздано у победничком стазу прошле године, али смо били мање за пет кругова. Када ми се поново пружила прилика, желео сам да будем сигуран да смо то ухватили. За једну је велико олакшање вратити се на побједничку стазу у Насцар Цуп Серији, али то учинити у Даитона 500. Чекање се дефинитивно исплатило.”

Стенхаус је освојио Харлеи Ј. Еарл Тропхи у недељу увече у тријумфу за Насцар аутсајдер тим. ЈТГ Даугхерти Рацинг је операција са једним аутомобилом у сувласништву Џодија и Тада Гешиктера и бившег НБА играча Бреда Дагертија.

Тим има савез са Хендрицк Моторспортс-ом, али је једна од само неколико организација са једним аутомобилом. Откако се ЈТГ Даугхерти Рацинг придружио Куп серији 2009. године, његова једина друга победа је била 2014. са АЈ Аллмендингером у Ваткинс Глен Интернатионал.

„Упорни смо“, рекла је Џоди после победе у недељу. „Не одустајемо. Укопавамо се.”

ЈТГ је званично отворио своја врата 1995. године као тим Ксфинити серије. Број аутомобила који су користили — број 47 — је од тада са њима.

Највише од свега, за ЈТГ Даугхерти Рацинг, побједа у Даитони 500 је кулминација напорног рада на склапању једног од најкреативнијих спонзорских аранжмана у спорту. КрогерKR
и Кимберли-КларкКМБ
имају јединствен уговор о партнерству са ЈТГ Даугхерти Рацинг, раздвајајући налепнице на аутомобилу број 47 са могућностима да различити брендови буду представљени на тркачком аутомобилу.

„Сви које имамо су Фортуне 500 највећих брендова“, рекао је Тад. „Крогер не губи. Да би остали иза нас у нашим тешким временима, желе да виде победника. Стално смо говорили, стани иза нас. Наставићемо да копамо док вам не дамо победника.

„Овде смо имали 125 корпоративних спонзора, све људе Ц нивоа, и било је сјајно гледати их како плешу около у победничкој стази, тако да ми је драго да то радимо заједно.“

За Стенхауса, за којег се зна да је један од Наскарових најагресивнијих возача на суперспеедваис-у као што је Дејтона, ово је трећа победа у Купу Купа у каријери. Његова претходна два тријумфа оба су дошла 2017. на суперспеедваис, када се такмичио са тадашњим Роусх Фенваи Рацингом (пре него што је постао РФК Рацинг).

Сладак укус коначног повратка на победничку стазу после низа од пет и више година без победа је важан за рођеног Мисисипија. Његов живот је, како је рекао, сада потпуно другачији.

„Имали смо највише успона и најниже падове“, рекао је Стенхаус о својој каријери. „Али то је трка. Имамо 38 викенда годишње да ово радимо. Желимо да будемо доследнији и да победимо на више трка, али овај спорт је тежак. Најбољи од најбољих су овде. Био је то огроман за моју каријеру – тренутак који је дефинитивно дефинисао каријеру. Желимо да узмемо ово и да уђемо у преосталих 36 недеља (укључујући Алл-Стар трку) које нам је остало и победимо у још неколико трка.”

Тим са бројем 47 имао је солидну брзину прошле године, али је Стенхаус имао најлошију статистичку сезону од 2015. године, са просечним резултатом од 22.8 и завршио на 26. месту на табели. Његово друго место у Доверу била је највећа светла тачка тима, што је навело организацију да ангажује Стенхаусовог старог шефа посаде, Мајка Келија, за шефа посаде овог аутомобила.

Дуо је заједно освојио титуле Ксфинити серије 2011. и 2012. године. Једноставно, нема бољег начина да заједно започну други погодак него да победите у највећој трци у спорту.

„Он је био саставни део моје каријере и помогао ми је да се појавим на тркама аутомобила“, рекао је Стенхаус о Келијеју. „Борили смо се са Кевином Харвиком, Кајлом Бушом, Бредом Кеселовским, Џоијем Логаном, Карлом Едвардсом и многим момцима који су победили у недељу. Имали смо пуно самопоуздања да то можемо да урадимо као тим. Ако погледате ову прошлу недељу, многи момци које смо морали да бранимо да бисмо добили ту победу су момци који су освојили тону у спорту и прошли су шампиони.”

Када су се ствари коначно смириле у недељу увече, Стенхаус се састао са Стјуартом, који је био у кабини Фокс Спортса током целе трке. Стјуарт је сувласник Фордовог тима — Стеварт-Хаас Рацинг — али је током година развио близак однос са Стенхаусом, пошто су обојица страствени тркачи на земљаним стазама.

Стенхаус је рекао: „Разговарајући са Тонијем Стјуартом након тога и видевши га, уверите се да сам уживао у овоме са својим тимом, пријатељима и породицом коју смо имали на трци – неко ко је вишеструки шампион који никада није освојио Даитона 500 – могао бих реците колико је било важно да ово буде означено са ваше листе. Желимо да освојимо шампионат и победимо на више трка, али ово је врхунска трка коју свако жели да победи у каријери. То смо успели да постигнемо.”

За Стенхауса, бити крунисан Дејтоном 500 након што је имао толико непознаница када је напустио РФК 2020. године, заиста је надреално. Када је 2013. позван у серију купова, велика су очекивања била на њега као замену за Мета Кенсета. Међутим, добио је место са тимом јер је почео да пада, а Стенхаус је био одан организацији која му је дала прву шансу.

„Дефинитивно сам имао бивше саиграче који су рекли: 'Хеј, не мислим да је ово сјајно време да будем на овом месту',” рекао је Стенхаус. „Али то је било оно што сам имао и морао сам то да узмем, да се бавим тиме и да дам све од себе са тим. Дефинитивно нисмо имали успехе за које сам мислио да можемо. Нисмо урадили ствари на прави начин.

„То је једна од оних ствари у овом спорту где гледате на каријере људи, мењају тимове након што су у овом спорту 10 и више година и сада су шампиони Купа. Још увек се осећам као да то могу. Побједа у Даитони 500 дефинитивно подиже моје самопоуздање да још увијек можемо постићи велике ствари.”

Сада је Стенхаус заштитно лице ЈТГ Даугхерти Рацинг-а. Он нема саиграче против којих би се такмичио за најбољу опрему тима и може бити свој у овој ситуацији. Као шампион Дејтоне 500, спреман је да покаже зашто овај тим може још више да подигне обрве 2023. године.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/јосепхволкин/2023/02/21/даитона-500-цхампион-рицки-стенхоусе-јр-ис-ливинг-тхроугх-а-цареер-дефининг-момент/