Зашто ће Шпанија имати користи од дугих напорних мечева у Катару 2022

Према речима шефа ФИФА-е, Пјерлуиђија Колине, огромна количина времена која је додата на утакмицама Светског првенства у Катару 2022. није била „ништа ново“.

„[На последњем Светском првенству] У Русији [2018] постало је сасвим нормално да четврти судија покаже таблу са седам, осам, девет минута на њој“, рекао је он медијима, „препоручили смо нашим судијама да буду веома тачан у израчунавању времена које треба додати на крају сваког полувремена како би се надокнадило време изгубљено због специфичне врсте инцидента.

„Оно што желимо да избегнемо је да имамо меч са 42, 43, 44, 45 минута активне игре. Ово није прихватљиво. Кад год дође до инцидената попут лечења повреде, места за замену, једанаестерца, црвеног картона или прославе поготка – желим то да подвучем јер је то тренутак радости за један тим, за други можда не – али може траје један или један и по минут.

„Замислите да у полувремену дате два или три гола и лако је изгубити пет или шест минута, а овај тим мора да добије надокнаду на крају.

Било да се радило о необично великом броју пауза у првим рундама утакмица или су се само Колинине инструкције извршавале са већим степеном прецизности, сат је остављен да ради дуже него икада у овогодишњим утакмицама групне фазе.

Видети да је сат откуцао 100 минута некада је било нешто што се дешавало само ако је утакмица наишла на продужетке.

Али на Катару 2022. просечно време за првих седам утакмица било је више од једног века.

Утакмице Енглеска против Ирана и Аргентина против Саудијске Арабије биле су ближе два сата.

Тешко је тврдити да напори да се игра стварнији фудбал нису најбољи, а Колининој директиви су аплаудирали стручњаци попут Џејмија Карагера из ЦБС Спорта.

„Уживајући у времену које званичници додају на Светско првенство у Катару 2022“, написао је на Твитеру, „превише времена се губи у фудбалу“.

Међутим, ако сте хтели да изаберете турнир да ово испробате, ово издање ФИФА-иног догађаја изгледа као чудна опција.

Зимски распоред такмичења значи да су утакмице већ згуснуте и играчи имају краће периоде за опоравак између утакмица.

И не само то, многи играчи долазе на турнир без заостатка у односу на домаће сезоне, које су због турнира имале и теже распореде него иначе.

Пре него што је Светско првенство почело, ФИФПРО, међународни синдикат играча који представља 65,000 професионалних фудбалера широм света, упозоравао је на утицај на добробит играча.

Говорећи о извештају под називом ФИФА Светско првенство 2022.: Путовање оптерећења играча, који упозорава на могућност повреде многих играча, заменик генералног секретара Сајмон Колосимо је рекао: „Подаци наглашавају ментални и физички напор са којим се суочавају многи репрезентативци због загушен календар утакмица који не узима у обзир њихово здравље и учинак.

„Не сумњам да ће сваки тим показати сјајан шоу на Светском првенству упркос изазовним околностима. Међутим, сви професионални фудбалски актери морају поново да фокусирају своје приоритете како би осигурали да играчи имају користи од уравнотеженијег календара и да могу да наступају на свом врхунцу током кључних тренутака своје каријере.

Како директива показује мало знакова одласка, поставља се питање коме би то могло бити од користи?

Добитак Шпаније

Када морате да управљате 100 уместо 90 минута, физички напор који страна може да издржи значајно се смањује.

Теже је притискати противнике у поседу истим интензитетом током оволико времена и приметно је да иако су неки тимови покушавали да гњаве тим лоптом, то је обично било за контролисане рафале.

Коментатори који су анализирали разочаравајуће друге утакмице Енглеске и Велса навели су „умор“ као фактор.

Међутим, једна страна се истиче да има користи од тренда дужих игара; Спаин.

Под вођством Луиса Енрикеа, екипа је играла стил заснован на доминацији у поседу и бацању противника у заборав.

Ово је савршено показано у победи од 7-0 над Костариком, где је остварила невероватних 81.3%, што је највише у утакмици Светског првенства од 1966.

Број пасова је био још смешнији, Шпанија је извршила 976 додавања, што је скоро десет пута више од својих противника.

Против јачих тимова од Костарике, могли бисте да замислите да би статистика била мање једнострана, али бисте и даље мислили да ће они монополисати лопту.

Како турнир буде напредовао, натерати други тим да више јури лопту биће значајна предност, посебно ако је већ потрошио више енергије него што је нормално.

Треба напоменути да је последњи пут када је Шпанија победила, пре више од једне деценије у Јужној Африци, тријумф је изграђен на истим принципима.

Тим је у просеку имао 64.5% поседа на путу до победе, иако се само осам голова често пореди мање повољно од осталих шампиона.

Али оно што је неспорно је колико је ефикасна била филозофија додавања Тики Така у омогућавању Шпанцима да доминирају у утакмицама.

То би могао бити критични фактор у томе да поново оду до краја у Катару.

Извор: хттпс://ввв.форбес.цом/ситес/закгарнерпуркис/2022/11/27/вхи-спаин-вилл-бенефит-фром-катар-2022с-лонг-груеллинг-матцхес/